Selenium 4 ujrzał światło dzienne!

Selenium 4 już jest!

Spokojnie spokojnie, póki co jest to wersja Alpha. Pewnie zastanawiacie się zatem, czy należy już migrować wasze projekty Selenium z dotychczasowej (jeszcze oficjalnie aktualnej) wersji 3.0 do nowej wersji 4.0?? 

Stanowczo odradzam. Jeszcze nie należy tego robić. Jak wyżej zaznaczyłem, jest to wersja Alpha co oznacza, że jest to wersja wciąż mocno robocza i testowa. Zatem istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie to wersja na tyle stabilna, żeby opierać na niej istniejące projekty Selenium. Ze swojej strony rekomenduję spokojne czekanie na wypuszczenie wersji oficjalnej, parafowanej formalnym potwierdzeniem twórców. Jak informują sami autorzy oprogramowania, nowa wersja Selenium będzie kompatybilna z aktualną wersją 3.0. 

 

Oczywiście wersja 4.0 to również wiele zmian oraz nowych rozwiązań technicznych:

  1. Obsługa przeglądarek Opera i PhantomJS została usunięta , ponieważ implementacje WebDriver dla tych przeglądarek nie są już aktywnie rozwijane

2. Chrome Headless lub Firefox Headless zamiast PhantomJS .

3. WebElement.getSize () i WebElement.getLocation () są teraz zastępowane jedną metodą WebElement.getRect ()

4. Rozszerzenie klasy Capabilities

5. Dla klasy (Webdriver) związanych z obsługą okien przeglądarki, powstały nowe metody getRect()  i setReact(), które zastąpią dotychczasowo używane metody  getPosition() i getSize() . Dodano także pełny ekran i metody minimalizacji , dzięki czemu okno WebDriver może pracować teraz w trybie pełnoekranowym lub może być całkowicie zminimalizowane.

6. Nowy serwer gridowy  (który jest również już dostępny w wersji Alpha ) obsługujący  „hub’y”, „node’y”, który ma możliwość  całkowitego rozproszonego użycia . Ten nowy serwer Grid jest w stanie wyprowadzać dzienniki w  formacie json do standardowego wyjścia .

7. Wsparcie przy korzystaniu  z kontenerów Docker z nowym serwerem Grid .

8. Możliwość skonfigurowania lokalizacji sterownika Safari za pomocą właściwości systemowej „webdriver.safari.driver” .

9. Rozszerzona obsługa zrzutów ekranów.

Wiele przestarzałych metod i klas jest usuwanych .

Wygląda na to, że pojawiło się wiele nowych, ekscytujących zmian, a my już wyczekujemy, kiedy Selenium 4 zostanie oficjalnie wprowadzone na rynek!!    

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *