Jenkins – narzędzie do Ciągłej Integracji, opis oraz instalacja

Jenkins to aktualnie najbardziej popularne narzędzie do ciągłej integracji.

„Ciągła integracja – praktyka stosowana w trakcie rozwoju oprogramowania, polegająca na częstym, regularnym włączaniu (integracji) bieżących zmian w kodzie do głównego repozytorium i każdorazowej weryfikacji zmian, poprzez zbudowanie projektu.

Jenkins jest narzędziem opartym na licencji open source a korzystanie z niego jest darmowe (pod warunkiem, że nie korzystamy z usług supportu, gdyż tego typu usługi są odpowiedni płatne). Jenkins jest używany do budowania i testowania projektów oprogramowania w sposób ciągły, co ułatwia programistom integrację zmian w projekcie a użytkownikom uzyskanie nowej wersji.

Oczywiście na rynku istnieją w użyciu również inne programy do ciągłej integracji. Najpopularniejszymi konkurentami Jenkinsa są:

  • CircleCI
  • Atlassian Bamboo
  • Harness

Dzięki Jenkinsowi organizacje mogą przyspieszyć proces tworzenia oprogramowania poprzez automatyzację. Jenkins integruje wszelkiego rodzaju procesy cyklu rozwojowego, w tym tworzenie, dokumentowanie, testowanie, wdrażanie, analizę statyczną i wiele innych.

Jenkins osiąga ciągłą integrację za pomocą wtyczek. Wtyczki umożliwiają integrację różnych etapów DevOps. Jeśli chcesz zintegrować konkretne narzędzie, musisz zainstalować wtyczki dla tego narzędzia. Na przykład:  Git czy Maven.

 

Teraz, gdy już wiemy czym jest i co robi Jenkins, pora zobaczyć jak należy go poprawnie pobrać i zainstalować.

Przed instalacją Jenkinsa musimy spełnić warunki początkowe instalacji. Aby poprawnie zainstalować Jenkinsa musimy mieć zainstalowany na komputerze pakiet JDK, link do pobrania https://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html.

Poniżej przedstawiam proces instalacyjny na Windowsie, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby Jenkinsa zainstalować na innym systemie np. na Linuxie.

Na początku musimy pobrać plik instalacyjny Jenkinsa, do pobrania pod tym linkiem https://jenkins.io/download/. Sugeruję pobrać wersję z kolumny Long-term Support (LTS), gdyż pobierzemy wtedy wersję, której wydania otrzymujemy co 12 tygodni.

 

Po pobraniu pliku instalacyjnego, uruchamiamy go.

Naszym oczom ukazuje się kreator instalacji. Klikamy Next.

 

W kolejnym oknie podajemy ścieżkę instalacji (sugeruję wybrać domyślną) i klikamy Next a następnie Install.

 


 

Kiedy pasek postępu instalacji dojdzie do końca możemy kliknąć Finish.


 

Teraz już możemy uruchomić Jenkinsa. Robimy to poprzez wpisanie w pasku adresu przeglądarki internetowej adresu: http://localhost:8080 – gdyż pod takim adresem (localhost) domyślnie instaluje się Jenkins.

Kolejnym krokiem jest wpisanie żądanego hasła inicjalizującego Jenkinsa. Nasze hasło, znajdziemy w pliku o nazwie initialAdminPassword. Dokładna domyślna ścieżka do tego pliku to: C:Program Files (x86)JenkinssecretsinitialAdminPassword.


Plik należy otworzyć np. notatnikiem i skopiować hasło a następnie wprowadzić do wskazanego pola na localhoscie.

Po akceptacji hasła, Jenkins pyta nas o wstępną konfigurację. Proponuję wybrać opcję: ‘Install suggested plugins’, gdyż w takim wypadku zostaną automatycznie zainstalowane popularne pluginy i wtyczki – na pewno się przydadzą. Następnie czekamy na zainstalowanie wszystkich sugerowanych przez instalator dodatków/pluginów/wtyczek.

 

 

 

Po dokończeniu instalacji dodatków, otrzymujemy ekran do konfiguracji użytkownika (Admina). Podajemy login, hasło, pełną nazwę oraz adres mail i klikamy ‘Save and Continue’


 

W końcu naszym oczom ukazuje się ekran z długo oczekiwany komunikatem: „Jenkins is ready!’ Klikamy ‘Start using Jenkins’ i w tej oto chwili możemy cieszyć się już z pełni zainstalowanego i wstępnie skonfigurowanego Jenkinsa.


 

A oto zrzut ekranu z podstawowego widoku Jenkinsa


 

Tak oto przeszliśmy proces instalacji i wstępnej konfiguracji Jenkinsa.

Brawo! Możesz już korzystać z dobrodziejstw najpopularniejszego narzędzia do ciągłej integracji!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *